Obsah: O moukách, O přepuštěném másle, O našich speciálních produktech, Foto 

 

 

Zajímavosti o moukách ze kterých pečeme

 

Špaldová mouka

Špalda je druh rozpadavé pšenice, která byla pěstována v Evropě již před 8000 lety.V současnosti je špalda považována za zdravější alternativu šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin.

Sv. Hildegarda z Bingenu údajně jednou řekla: „Kdyby už člověk nemohl nic jíst a nic mu nepomáhalo, špalda jej postaví na nohy.“ 

Moderní medicína špaldě připisuje pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému. Zároveň je špalda lehce stravitelná a má mnohem nižší toxicitu pro alergické jedince.

Proto ji mohou lidé s alergií na pšenici použít jako náhradu pšenice. Nesmíme ovšem zaměnit alergii na pšenici s celiakií. Špalda není bezlepková, není tedy vhodná pro bezlepkovou dietu.

Ze špaldy se praží špaldová káva, která je bez kofeinu a svou jemnou chutí a vůní uspokojí i náročné gurmány.

 

buchty01 Zde špaldy pečeme Honzíkovy buchty s povidly.



 

Pohanka a pohanková mouka

Pohanka je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemeroidy a křečovými žílami. 

Vhodná je také pro psychicky a fyzicky namáhané osoby.

Posiluje imunitu a využívá se i při detoxikaci. Z pohledu makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus

Pohanka může být cenným zdrojem dietních bílkovin pro osoby citlivé na lepek. 

Obsah škrobu v pohance se pohybuje od 55-70% v sušině semen a je tak kvantitativně nejdůležitějším sacharidem. 


Z pohanky pečeme dva druhy sušenek, které velmi dobře zasytí.

pohanka  whruš01

 

Ovesné vločky

Přibližně od začátku 60. let 20. století roste zájem o ovesné vločky v souvislosti s jejich blahodárným působením na lidské zdraví. Studie dokazují, že každodenní konzumace jedné misky ovesných vloček může snižovat hladinu cholesterolu v krvi. 

Ovesné vločky jsou lehce stravitelné a známé svým obsahem lehce rozpustné vlákniny, která reguluje cholesterol a glukózu v krvi. Často proto též tvoří základ výživy atletů, zejména vzpěračů. Ovesné vločky pomáhají snižovat kresní tlak. Oves má posilující účinky, blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy.

ovesné vločky

vločka02 Pravé ovesné frgály - povidlové a hruškové.

 

 

Některé další obiloviny a jejich využítí


Žito - chlebová mouka, pražená žitná káva a kávové náhražky. V lihovarech se zpracovává na žitné pálenky a likéry. Žitné klasy se využívají ve farmaceutickém průmyslu. 
Ječmen - kroupy, krupky, výroba pivovarského a pekařského sladu. 
Oves - ovesné vločky, ovesná rýže, krupice a mouka. Produkty jsou velmi výživné - výroba dětských výživných prostředků. 

Kukuřice - krupice, která se používá k výrobě extrudovaných výrobků - křupky, kukuřičné kaše, výroba velmi kvalitního škrobu, z klíčků se lisuje olej. 

Proso - upravuje se na jáhly. 
Rýže - příprava jídel, kvalitní škrob.



Přepuštěné máslo, které je součástí našeho pečení

prepustene-maslo-p-1

 Oproti klasickému máslu je přepuštěné máslo kvalitnější, neobsahuje vodu, nežlukne a má i hojivé účinky. A jak je to možné???

Jednoduše „přepuštěné“ máslo má úzkou souvislost s pojmy jako jsou ghee (ghí) a ájurvédská medicína. Toto máslo je skutečně kvalitativně lepší, protože klasické máslo obsahuje až 16 procent vody. Voda a bílkoviny zároveň způsobují po nějaké době žluknutí másla, což znehodnocuje celý výrobek. U přepuštěného máslo nic takového nehrozí a navíc tento bezvodý mléčný tuk obsahuje mastné kyseliny s krátkými řetězci, což má blahodárné účinky na zánětlivé procesy ve střevech. 

A protože si zakládáme na dlouhodobé kvalitě našich koláčů s ,, přepustěným,,  máslem jsme jedna ruka od počátku pečení až po výsledné pomazání ještě horkých koláčů vytažených z trouby.

Odkaz na bližší informace  nebo si zadejte do svého vyhledávače  - přepuštěné máslo

http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99epu%C5%A1t%C4%9Bn%C3%A9_m%C3%A1slo